Triumfalny powrót cegły

ściana z cegieł

Cegła jest jednym z najdłużej znanych ludziom budulców budowlanych. Kiedy tylko ludzie zapoznali się z wypalaniem gliny, ktoś natrafił na znakomity pomysł, iż z tego odpornego budulca da się ponadto stawiać domy. Przez długi czas cegła była poniekąd materiałem budowlanym dla pospólstwa, bowiem lepiej urodzeni cenili bardziej kamień, jednak był to materiał bardziej drogi w obrabianiu.

Kilkadziesiąt lat temu przyszedł czas na nowsze wynalazki – jak pustaki, czy większe prefabrykowane segmenty, z których da się budować (w takiej metodzie powstały budynki z wielkiej płyty). Istnieje również metoda budowy domów z keramzytu, które ponadto powstają z gotowych modułów.

Ale miało być o cegłach. Po latach zachwycania się nowinkami odnotowujemy rozwój zainteresowania cegłą. Należałoby napomknąć, że w erze socjalizmu także i ten towar był dość trudno dostępny, zatem też mnóstwo domów z lat późnej Polski Ludowej skonstruowanych jest z pustaków. Jednakże wraz z końcem starego ustroju nastąpił rozwój indywidualnej aktywności i innowacyjne technologie wniknęły do produkcji cegieł. Modna stała się cegła klinkierowa, jaką obtacza się fasady obiektów. Sprawia to wyszukany i miły dla oka efekt.

Podobnie w pomieszczeniach cegła przeżywa drugą młodość. Maniera na pomieszczenia typu loft, jaka jest rozpowszechniana w różnorodnych czasopismach wnętrzarskich oraz w Sieci dotarła również do Polski. Jedną z jej własności są ściany z odsłoniętej cegły. Nawet jeśli w twym mieszkaniu mury nie są zrobione z cegły, to można rozwiązać taki dylemat.

Jakąś z opcji jest kupno starszych cegieł rozbiórkowych i pocięcie ich na drobniejsze cząstki, jakie przyczepia się do ściany. Innym chwytem jest zastosowanie prefabrykowanych płytek cegłopodobnych, trochę zbliżonych do kafelków. Ich zaletą jest to, iż są smuklejsze oraz mniej ważą niż cięta na połówkę zabytkowa cegła, co może być cenne jeżeli planujemy taki rezultat osiągnąć w lokalu na wyższym piętrze.