Co w domu działa nam na nerwy?

Przybywając do domu po ciężkim dniu w robocie lub po długiej podróży powinniśmy doznawać błogości i cieszyć się, iż wnet przekroczymy własny próg, gdzie będziemy mogli w końcu odetchnąć po wymagającym dniu. Dlatego zatem powinniśmy tak zaaranżować swoje siedlisko żeby nie wyzwalało w nas ujemnych emocji, o które nie trudno jeśli bezustannie zawadzamy o fatalnie postawione sprzęty, czy zmagając się z wszelkimi mniejszymi – acz nieznośnymi – usterkami.

Złośliwość rzeczy martwych

Zwykle to akurat w starych mieszkaniach naszą zgryzotą są takie niepokaźne, lecz wyprowadzające z równowagi uciążliwości. Nie myślimy o nich nieraz do momentu kiedy stykamy się z nimi bezpośrednio, jednak kiedy za jakimś razem gniewają cię skrzypiące drzwi lub kapiąca spłuczka w WC to wyprowadza cię to z równowagi. Później znów o tym zapominasz zatem rzecz powtarza się w błędnej pętli. Jakkolwiek żeby mieszkać przytulnie i pogodnie potrzebujemy kiedyś zreperować te wszystkie dysfunkcje techniczne, które mogą przysporzyć poważniejszych problemów. Zazwyczaj nie rozpamiętujesz o tym co będzie gdy nie będziesz mieć energii czy wody, do czasu gdy przepali się tobie instalacja albo rozsadzi rura. Wtenczas każda godzina bez prądu lub wody ciągnie się niczym wieczność.

Ciasnota

Możemy być podminowani jednocześnie z pretekstu niewielkiego rozmiaru własnych lokum. Przeciskanie się w ciasnocie nie klasyfikuje się do rozkoszy. Uwidocznia się natomiast, że niekiedy starczy inne rozstawienie sprzętów aby pomieszczenie zyskało przestrzeń. Okazyjnie konieczne są sposoby radykalne – usunięcie starych, kruszących się i uciążliwych mebli i kolejnych rzeczy, które trwają wepchnięte w szafach w przewidywaniu, że z pewnością znowu się przydadzą, podczas gdy już nie pamiętamy, że w ogóle je magazynujemy w lokalu. Przemyśl czy to nie czas na inwenturę twych rupieci i pozbycie się tych, których już nie potrzebujesz. Zyskasz sporo metrażu oraz skończysz się zamartwiać o to w czym to wszystko stłoczyć.

Problematyczne meble

Nie gmatwaj sobie życia wybierając meble czy sprzęty, które choć niesamowicie gustownie prezentują się na zdjęciach lub w sklepie, natomiast z którymi jest mnóstwo mozołu gdy przychodzi do zwykłego użycia. Nie zachwalam lenistwa, jakkolwiek czas użytkowany na porządkowanie da się ograniczyć przez racjonalny dobór mebli, przez co będziesz mieć go więcej na relaks. Meble z jasną tapicerką względnie łatwo się szargają, przez co zamiast wylegiwać się na nich przyjemnie będziesz żyć wizją plam jakie mogłyby je zeszpecić. Osobiście wystrzegałbym się też regałów bez drzwiczek – kurz gromadzi się wtedy na wszystkim co się w nich zawiera, przez co potrzeba omiatać każde z poszczególna. Po pierwszej ekstazie ze świeżego zakupu takich sprzętów niedługo poczniesz psioczyć na dzień kiedy wpadłaś na pomysł ich zakupu.